
W ostatnich latach coraz chętniej spędzamy święta w hotelach, aby uciec od stresu i dodatkowych obowiązków. Oczekujemy jednak świątecznej atmosfery, która będzie towarzyszyła nam pomimo tłumu obcych ludzi dookoła. Warto jednak zastanowić się jak miejsca naszych świątecznych pobytów przygotowują się na spełnienie naszych oczekiwań.
Okres świąteczny tworzy wiele możliwości dla gości hotelowych, pojawiają się oferty przyjęć biznesowych, dla rodzin, bale sylwestrowe oraz oferta przygotowana na okres ferii. Organizacja pracy oraz przygotowań stanowi ogromne wyzwanie logistyczne, ale również tworzy możliwości stworzenia niepowtarzalnej więzi z klientami i przekazania im wyjątkowej atmosfery.
Dwa oblicza świąt – biznes i rodzina
– W kolekcji hoteli Arche, święta podzieliliśmy na dwa etapy ze względu na posiadanie hoteli miejskich oraz obiektów blisko natury, z daleka od miejskiego zgiełku – mówi Kamil Maciąg z Hotele Arche. Taka sytuacja oznacza dwa różne profile klienta, dla którego należy przygotować odpowiednią ofertę. Goście biznesowi zazwyczaj skupiają się w dużych ośrodkach miejskich i korzystają z możliwości organizacji tzw. wigilii firmowych, które mają miejsce głównie w czasie tych 2 tygodni przed Bożym Narodzeniem.
Osoby chcące miło spędzić faktyczną Wigilię wybierają raczej miejsca spokojne, czyli hotele z dala od dużych ośrodków miejskich. Oczywiście największym zainteresowaniem w tym przypadku cieszą się ośrodki górskie, ale miejsca znajdujące się poza nimi również stanowią fantastyczne rozwiązanie, w zamian za góry otrzymujemy bogatą infrastrukturę wewnątrz ośrodka.
Jak się przygotować?
Z uwagi na to, że wigilie firmowe odbywają się dużo wcześniej, więc oferty szczególnie dla hoteli biznesowych przygotowuje się już we wrześniu. Jest to czas na konstruowanie ofert, a w październiku prezentuje się je klientom. Istotne jest również przygotowanie haseł lub myśli przewodnich związanych z tym świątecznym okresem.
Hotele Arche zachęcają gości mówiąc “Zrób sobie święta w te święta!” lub “Spotkajmy się świątecznie w kolekcji hoteli Arche”. Zwracają one uwagę na uroczysty klimat, ale również na odpoczynek i relacje międzyludzkie. Warto dodać, że większość Hoteli Arche znajduje się w zabytkowych przestrzeniach, a ich rewitalizacja została nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami.
Obecnie istotnym elementem przygotowań jest także utrzymanie reżimu sanitarnego oraz stosowanie się do nowych obostrzeń związanych z COVID-19.
Guest experience, czyli czym zaskoczyć gościa
Celem hoteli jest przede wszystkim to żeby goście byli pozytywnie zaskoczeni wieloma elementami, jakie mogą ich spotkać w czasie pobytu, co oczywiście jest szczególnie pożądane w okresie świątecznym, który zazwyczaj określamy jako pełen magii i niespodzianek. Stąd często pojawiają się słodkie upominki lub wizyty św. Mikołaja. Hotele oferują także szereg atrakcji z jakich można skorzystać w czasie pobytu np. masaże, baseny czy tak jak w przypadku Cukrowni Żnin – zjeżdżalni dla dorosłych. W sprzyjających okolicznościach atmosferycznych można spodziewać się kuligu i ogniska. Oczywiście każdy hotel chce zrobić coś wyjątkowego dla swoich gości. – W tym roku Arche Residence Puławska “omyłkowo” wysłał do gości list przeznaczony dla św. Mikołaja, napisany przez Dyrektor hotelu, w którym prosi o to, aby święta były normalne a pracownicy mogli się znowu spotkać – zdradza Kamil Maciąg z Hotelu Arche.
Poza tak miłymi akcentami hotele przygotowuje także specjalne oferty atrakcji lub promocji. W przypadku tych pierwszych możemy spodziewać się bali sylwestrowych i szczególnych atrakcji. – W tym roku proponujemy tzw. atrakcje, które mają sens. Są to takie urozmaicenia, które dają coś więcej i korzystając z nich w hotelach Arche, poprzez dekorowanie pierników czy ceramikę, dajemy zatrudnienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną – mówi Kamil Maciąg. W kontekście promocji możemy spotkać się z wieloma różnymi zestawieniami w zależności od możliwości hotelu. – W tym roku wprowadziliśmy vouchery podarunkowe, czyli goście mogą kupić pobyt o wartości 500 zł, ale 20 proc. taniej i wręczyć komuś pod choinkę – informuje Kamil Maciąg.
Wiele rąk do pracy
Tak intensywny czas wymaga niejednokrotnie zwiększonej ilości personelu, szczególnie w przypadku obsługi mającej bezpośredni kontakt z gościem, aby ich pobyt był na jak najwyższym poziomie. Oczywiście w przypadku dużych zespołów hotelowych istnieje możliwość oddelegowania pracowników z jednego punktu do drugiego. Jest jeszcze jeden istotny aspekt świąt – każdy chce je spędzić w rodzinnym gronie, pracownicy hoteli także. Dlatego też tworzy się dyżury zaspokajające potrzeby i gości i pracowników.
Okres świąteczny jest bardzo intensywny i budzi coraz większe oczekiwania względem hoteli, ale dostarcza też wiele magii i cudowną atmosferę, której wszyscy tak bardzo pragniemy. Niech w te święta relacja będzie dla nas ważniejsza niż rzeczy materialne.
Autor: Daria Darosz