
Fefernuchy, miód wielokwiatowy, truskawka zwoleńska, pastrami wołowe, olej lniany tłoczony na zimno, chleb żytni czy kwas z buraków ćwikłowych – autorzy zdjęć przedstawiających te regionalne specjały otrzymali nagrody w Mazowieckim Konkursie Fotografii Kulinarnej.
Samorząd województwa mazowieckiego po raz kolejny nagrodził autorów zdjęć w „Mazowieckim konkursie fotografii kulinarnej”. Celem konkursu jest promocja produktów tradycyjnych Mazowsza. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali 11 maja w Sierpcu.
– Chcemy promować województwo mazowieckie na różne sposoby. Wśród nich jest także rozpowszechnianie wiedzy o tradycyjnych produktach kulinarnych. Stąd też pomysł organizacji tego konkursu, który w najciekawszych ujęciach pokazuje specjały Mazowsza – mówi Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Kategoria osób pełnoletnich:
Podkategoria produkty nieprzetworzone:
- I miejsce – Agnieszka Kleniewska z miejscowości Umienino (gm. Bielsk, pow. płocki) – Miód wielokwiatowy;
- II miejsce – Anna Mierzejewska-Miziołek z Wyszkowa (gm. Wyszków, pow. wyszkowski) – Miód nadbużański;
- III miejsce – Ewa Mucha z miejscowości Łosice (gm. Łosice, pow. łosicki) – Miód wielokwiatowy łąkowy z Kornicy;
- wyróżnienie – Wiktor Obarski z miejscowości Działki Suskowolskie (gm. Pionki, pow. radomski) – Truskawka zwoleńska.
Podkategoria produkty przetworzone:
- I miejsce – Marta Wrońska z Otwocka (gm. Otwock, pow. otwocki) – Ciasto W-Z;
- II miejsce – Tomasz Róg z Warszawy – Pastrami wołowe;
- III miejsce – Dominik Orłowski z Warszawy – Pierniki ze Świniarowa;
- wyróżnienie – Aleksandra Wiertel z Warszawy – Chleb razowiec żytni na zakwasie z Siedlec;
- wyróżnienie – Aneta Warowna z miejscowości Ruda (gm. Trojanów, pow. garwoliński) – Bułki drożdżowe jagodzianki;
- wyróżnienie – Kinga Maruszewska z miejscowości Natalin (gm. Wyszków, pow. wyszkowski) – Olej lniany tłoczony na zimno.
Podkategoria Potrawy:
- I miejsce – Angelika Więckowska z Mławy (gm. Mława, pow. mławski) – Szarlotka z Józefowa;
- II miejsce – Marta Baranowska z miejscowości Leszczydół Nowiny (gm. Wyszków, pow. wyszkowski) – Fefernuchy;
- III miejsce – Karolina Cichocka z miejscowości Połazie Świętochowskie (gm. Korytnica, pow. węgrowski) – Placki pieczone na blasze.
Podkategoria napoje:
- I miejsce – Olga Mikulicz z Płocka – Kompot z jabłek z Radziwiłłowa;
- II miejsce – Olga Zaboklicka z miejscowości Jaczew (gm. Korytnica, pow. węgrowski) – Nalewka wiśniowa zakroczymska;
- III miejsce – Izabela Dzięgielewska z miejscowości Natalin (gm. Wyszków, pow. wyszkowski) – Kwas z buraków ćwikłowych.
Kategoria osób niepełnoletnich:
- I miejsce – Liliana Durek z miejscowości Żelków-Kolonia (gm. Siedlce, pow. siedlecki) – Bułki drożdżowe jagodzianki;
- II miejsce – Daria Grzelak z miejscowości Żuki (gm. Mochowo, pow. sierpecki) – Ogórki kiszone z liściem dębu;
- III miejsce – Bartosz Elsner z miejscowości Wola Cygowska (gm. Poświętne, pow. wołomiński) – Chleb żytni;
- wyróżnienie – Marika Kołakowska z Wyszkowa (gm. Wyszków, pow. wyszkowski) – Nadbużański chleb wiejski na zakwasie.
Galeria zwycięskich fotografii dostępna TUTAJ.
źródło: mazovia.pl


