Znamy laureatów konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego 2024. To konkurs, dzięki któremu od 20 lat promowane są najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsca, inicjatywy czy wydarzenia.
W ubiegłych latach to wyróżnienie trafiło m.in. do Muzeum Łazienki Królewskie czy do Fabryki Norblina. W 2023 roku po raz pierwszy przyznano Super Certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego (trafił on do Julinek Parku) i w tym roku kapituła również postanowiła przyznać to wyróżnienie. – W tym roku wśród laureatów mamy i świetnie znane turystom miejsca, i wyjątkowe miasto, ale także rodzinny piknik. Każde z nich wyjątkowe i bardzo atrakcyjne dla turystów – mówi Izabela Stelmańska, Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, która jest Przewodniczącą Kapituły Konkursu na Najlepszy Produktu Turystyczny Województwa Mazowieckiego 2024.
Tegoroczni zwycięzcy:
Super Certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego 2024 trafia do Centrum Nauki Kopernik.
Certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego 2024 otrzymują:
- Rodzinny Piknik z Zespołem Mazowsze: od 7 lat organizowany w siedzibie zespołu Mazowsze, w Karolinie. To dwudniowe święto pozwala jego uczestnikom nie tylko poznać dziedzictwo Mazowsza, ale również umożliwia kontakt z żywą kulturą regionu dzięki kiermaszowi z udziałem ludowych artystów.
- Gala Alei Gwiazd Literatury w Mińsku Mazowieckim: wieńczy całość działań związanych z promocją czytelnictwa, kultury i miasta. Aleja Gwiazd Literatury stała się atrakcją turystyczną Mińska Mazowieckiego, a swoje gwiazdy mają tu m.in. Olga Tokarczuk, Janusz Głowacki czy Julia Hartwig.
- Szydłowiec – miasto, gdzie czas płynie wolniej: malownicze położenie na południu województwa, fascynująca historia i wyjątkowe atrakcje turystyczne to jedne z wielu atutów tego miasteczka. Jego sercem jest renesansowy zamek położony na wyspie otoczonej parkiem.
- Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie: tworzone od niemal 80 lat. Od półwiecza muzeum mieści się w XIX-wiecznym gmachu zaprojektowanym przez Henryka Marconiego i Józefa Góreckiego. To tu dorobek światowej kultury spotyka się z indywidualną wrażliwością.
- Światowy Dzień Jabłka: to młode święto czerpiące z bardzo starej tradycji, bo liczącej ponad pół tysiąca lat! Właśnie tyle mają udokumentowane tradycje sadownicze Warki, nazywanej też sercem największego sadu Europy. Światowy Dzień Jabłka obchodzony jest od 2019 roku.
- Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny: to wydarzenie wpisujące się już w tradycję Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Na kilkanaście godzin na zamkowych błoniach ożywają tradycje rycerskie i sztuka władania białą bronią, a na samym zamku powstaje średniowieczna wioska.
Część mazowieckich zwycięzców powalczy teraz o ogólnopolski tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego. – To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla całej branży turystycznej. Oczywiście za wszystkich mazowieckich reprezentantów trzymamy mocno kciuki! – mówi Jarosław Jóźwiak, członek Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Za ogólnopolski etap konkursu odpowiada Polska Organizacja Turystyczna. Z Mazowsza o Certyfikat POT powalczą: Światowy Dzień Jabłka, Rodzinny Piknik z Zespołem Mazowsze oraz Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji. Ten ostatni będzie się również ubiegał o Certyfikat Internautów, na którego głosowanie rusza w połowie października. W kategorii Turystycznego Odkrycia Roku Mazowsze zgłasza Park rozrywki Kosmiczne Ranczo, a w kategorii Złotego Certyfikatu POT – Centrum Nauki Kopernik.
Zwycięzców Najlepszych Produktów Turystycznych Polskiej Organizacji Turystycznej poznamy w listopadzie.