11 listopada, w 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Polki i Polacy z czterech stron świata połączyli się w jeden chór, by wspólnie zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego.
Warszawska Izba Gospodarcza wraz ze Stowarzyszeniem Polskich Mediów, w gościnnych progach Warszawskiego Domu Technika NOT, zorganizowała uroczystość pod hasłem „Niepodległa bez granic!”, w której online i offline udział wzięło ok. 300 osób z całego świata.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, transmitowaną online, odprawioną przez misjonarzy z Afryki. Następnie głos zabrał Marek Traczyk, prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej, który witając gości podkreślił, jak ważne są takie inicjatywy i jak potrzebne gesty solidarności Polaków mieszkających na całym świecie.
– Takie spotkania dodają otuchy i wzmacniają więzi z naszymi rodakami z każdej szerokości geograficznej, co jest szczególnie ważne w tym trudnym czasie – powiedział prezes WIG.
Uroczystość otworzył Polonez „Rycerski” Karola Kurpińskiego, w wykonaniu Zespołu Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA Fundacji CZE-NE-KA.
Kolejnym tańcem historycznym, jaki pojawił się podczas obchodów Dnia Niepodległości był Polonez „Tollere liberum”, w choreografii Marii Czerwińskiej, do którego skomponował muzykę oraz zaśpiewał Leonid Vołodko.
Nasz hymn narodowy posiada ciekawą i barwną historię, a szczegóły jego powstania są owiane tajemnicą, o czym bardzo ciekawie opowiedział Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, łącząc się online ze swojego krakowskiego gabinetu.
Światow ej sławy tenor Leszek Świdziński oraz sopranistki Paulina Herman i Monika Trzaskowska, przy akompaniamencie Vlasty Traczyk, zachwycili gości przepięknym wykonaniem polskich pieśni patriotycznych.
Kulminacyjnym momentem wydarzenia było wspólne odśpiewanie polskiego hymnu przez uczestników, zarówno obecnych na miejscu jak i online.
Na zakończenie miłą niespodzianką, przygotowaną przez Marię Czerwińską, był pyszny tort w narodowych barwach, z czekoladowym konturem naszej Niepodległej.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w tym spotkaniu, zarówno osobisty jak i online.
To bardzo ważne, byśmy w tak trudnym czasie trzymali się razem i byli sobie wzajemnie życzliwi, niezależnie od szerokości geograficznej jaką zamieszkujemy, poglądów, wyznania czy przekonań.
Niech łączy nas Niepodległa!