Spółdzielnia, którą z satysfakcją mam możliwość kierować, ma ogromne, 29-letnie doświadczenie w produkcji serów mozzarella. Posiadamy swojej ofercie ich szeroką gamę. Jako pierwsi w kraju rozpoczęliśmy wytwarzanie mozzarelli w zalewie, którą oferujemy od ponad 18 lat. Także jako pierwsi zaczęliśmy produkować mozzarellę Mini w kubku. Jest to bardzo funkcjonalny sposób podania klientowi sera tego typu, o czym świadczy zarówno forma mozzarelli – kuleczki 4,5 g, jak też wygodne opakowanie. Przyświeca temu hasło: „gdy smaczne spotyka się z praktycznym”. To, że wszystkie nasze sery mozzarella są doskonałej jakości, potwierdzają niezależne badania i opinie klientów. Co ważne – trafiają one nie tylko do polskich konsumentów, ale również daleko poza granice naszego kraju.
W Grodzisku Mazowieckim całkowicie zmechanizowaliśmy proces produkcji serów mozzarella i napojów fermentowanych. Dzięki inwestycjom poczynionym w ostatnich latach przy rozbudowie bazy produkcyjnej i chłodniczej, co ważne – z pomocą środków unijnych, uzgodnionych i zaakceptowanych przez naszą Radę Nadzorczą, możemy produkować ponad 1000 kg sera na godzinę. Mamy też podpisaną umowę na drugi wniosek. Będziemy inwestować w produkcję twarogu – chcemy ją bardziej zmechanizować. Dzięki tej inwestycji z jednej strony zwiększy się produkcja twarogu, ale chcemy też produkować metodą tradycyjną, a jednocześnie stałowagowy. W związku z tym potrzebujemy usprawnienia technicznego. Koszt tej inwestycji wyniesie 6 mln zł.
Nasza spółdzielnia stale podąża w kierunku poszukiwania innowacji produktowych. Za taką innowację można uznać wprowadzenie na rynek mozzarelli z dodatkiem kwasów Omega 3. Według opinii naukowców kwasy te są bardzo ważnym składnikiem diety. Kwasy Omega 3 wspomagają prawidłowy rozwój, procesy myślenia i uczenia się dzieci. Poza tym zapobiegają chorobom cywilizacyjnym, zwiększając ilość „dobrego” cholesterolu HDL.
Według aktualnych badań marketingowych popularność serów mozzarella w naszym kraju stale wzrasta, zarówno wśród klientów indywidualnych, jak też segmentu HoReCa. Z uwagi na ten fakt w przyszłości planujemy poszerzać gamę asortymentową mozzarelli, aby utrzymać aktualną pozycję lidera rynku wśród producentów krajowych.
Mozzarella jest spożywana najczęściej przez mieszkańców dużych miast, młodych o otwartym podejściu do wszelkich nowych międzynarodowych produktów i kuchni świata, wykształconych i o wyższych dochodach. Z roku na rok zauważa się wzrost asortymentu tej kategorii, a tym samym należy się spodziewać dalszego wzrostu konsumpcji tej grupy nabiałowej.
Polski rynek sera mozzarella dzieli się na rynek mozzarelli pochodzenia krajowego oraz importowanej z Włoch lub Niemiec. Obecnie do dyspozycji mamy mozzarellę w solance (minikulki, kule classic, walce) w foliowych woreczkach oraz kubełkach. Mozzarellę bez solanki można spotkać w postaci wiórków, kawałków oraz bloków. Nie mamy tradycji spożywania mozzarelli z dodatkami, np. mozzarelli nadziewanej szynką, pomidorami czy oliwkami. Niewielu producentów wychodzi poza ramy standardowej oferty. Do ciekawszych produktów należą produkty z ziołami (bazylia) oraz z kwasami Omega 3.
Ze względu na cechy organoleptyczne i sensoryczne mozzarella wymaga zachowania pełnego łańcucha chłodniczego. Dlatego też większość produkcji musi być sprzedawana poprzez nowoczesne placówki handlowe dysponujące odpowiednim sprzętem. W Polsce mozzarella oferowana jest głównie w opakowaniach foliowych w solance o gramaturach 100-200 g) oraz kubełkach (300 g-1 kg) lub pudełeczkach.
Jeśli chodzi o sprzedaż naszych wyrobów, to duże nadzieje pokładamy sektorze HoReCa, który – mimo trudności związanych z pandemią w ostatnich latach – ma szanse rozwojowe. Oczywiście, dużą zasługę mają w tym firmy logistyczne, które specjalizują się w zaopatrzeniu dla HoReCa. Są to jednak firmy z kapitałem obcym i produkty, które dystrybuują, także pochodzą z zachodu Europy. My bardziej skupiamy się na krajowych dostawcach, którzy nie mają tak dużego udziału jeśli chodzi o sektor HoReCa, ale jest to bardzo przyszłościowy rynek zbytu i niesłychanie ważny dla krajowej branży mleczarskiej. Musimy też docenić możliwości sprzedaży produktów mleczarskich, jakie coraz bardziej stwarza e-handel.
Bolączkami naszej branży są wciąż zmieniające się przepisy czy nowe prawo wodne. To podwyższa koszty działalności zakładów przetwórczych, a nie można tego przekładać na ceny wyrobów mleczarskich i nie można tego robić kosztem cen płaconych rolnikom za mleko. Jesteśmy świadomi tego, że koszty pracy są w Polsce wysokie i jeszcze będą rosły. Wpływa na to brak rąk do pracy, a praca w mleczarstwie nie jest łatwa. Trzeba pracować w dni wolne czy świąteczne, więc tym bardziej trudno o dobrego pracownika. Jeżeli się go ma, trudno go utrzymać. Rosną koszty ludzkiej pracy rosną, rosną koszty energii i eksploatacji maszyn, części zamienne są również drogie. Ale mimo tego wszystkiego, mając tak hitowe na rynku mleczarskim produkty, jakim są nasze sery mozzarella – jako OSM w Grodzisku Mazowieckim, staramy się patrzeć z optymizmem w przyszłość.
Prezes Tadeusz Proczek to mleczarz z krwi i kości. Niemal całe swoje życie zawodowe związał bowiem z mleczarstwem. Jako długoletni prezes OSM Grodzisk Mazowiecki walnie przyczynił się do prężnego rozwoju podległego mu zakładu produkcyjnego, który dysponuje obecnie najnowocześniejszą w Polsce linią do produkcji mozzarelli. Ten ser, produkowany od 28 lat, stał się zresztą kluczowym produktem i swoistą wizytówką grodziskiej OSM. Tadeusz Proczek jest także bardzo ceniony w branży mleczarskiej z racji swoich fachowych kompetencji i zaangażowania w działalność społeczną. W 2021 r. został wybrany na prezesa Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy, od wielu lat jest także aktywnym członkiem Rady KZSM i przewodniczącym Komisji Rewizyjnej – tak mówi o Tadeuszu Proczek Waldemar Broś, Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew., Promotor Agrobiznesu Wszech Czasów.
TADEUSZ PROCZEK
Tadeusz Proczek, prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Grodzisku Mazowieckim. Jest absolwentem Technikum Mleczarskiego w Rzeszowie (1971 r.) oraz Wydziału Technologii Mleczarskiej i Żywności na AR-T w Olsztynie (1976 r.). Po ukończeniu studiów pracował kolejno w: Zakładzie Mleczarskim w Otwocku, Wojewódzkim Związku Mleczarskim w Warszawie, Zakładzie Mleczarskim Wola w Warszawie, OSM Grodzisk Maz. (w l. 1982 – 1989 jako wiceprezes Zarządu) oraz Zakładach Przetwórstwa Spożywczego w Leoncinie. W 1995 r. wrócił do grodziskiej OSM, obejmując funkcję prezesa Zarządu.
Po wejściu Polski do UE, kierowana przezeń Spółdzielnia inwestuje w rozbudowę i unowocześnienie zakładu przetwórczego, korzystając z pomocowych linii unijnych. Wyroby mleczarskie (sery mozzarella i m.in.: mleko spożywcze,18-procentowa śmietana w szklanym słoiczku, kefir, twarogi, śmietany) z Grodziska Maz. są dostępne w sprzedaży hurtowej i detalicznej. Ser mozzarella trafia w blisko 70 proc. do największych sieci handlowych w kraju (super- i hipermarketów), gdzie jest sprzedawany najczęściej pod marką własną danej sieci. 20 proc. mozzarelli z kolei odbiera sektor hotelarsko – gastronomiczny HoReCa. Grodziskie sery są dostępne także w mniejszych sklepach pod marką „latteo OSM Grodzisk Mazowiecki”.
Tadeusz Proczek, jako uznany praktyk i zarazem osoba opiniotwórcza w sprawach mleczarstwa, często występuje w różnych mediach w roli komentatora zjawisk i problemów branży mleczarskiej w Polsce i na świecie, m.in. w popularnym internetowym Portalu Spożywczym.