Czym karmić dzieci, by wyrosło na zdrowych i silnych dorosłych? To pytanie spędza sen z powiek wielu rodzicom. Zbilansowane posiłki bardzo często w oczach dzieci przegrywają ze słodkimi przekąskami. By zachęcić do nich najmłodszych trzeba wykazać się cierpliwością i sprytem. Ale zdecydowanie warto podjąć ten trud.
Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na nadwagę i otyłość cierpi 32 proc. polskich dzieci mających od 7 do 9 lat. W tym wieku dietetyczne wsparcie ze strony najbliższych ma kluczowe znaczenie, a nowe nawyki powinny dotyczyć całych rodzin. W codziennym menu nie powinno zabraknąć warzyw, owoców i zbóż oraz aktywności fizycznej. Szczegółowe wytyczne zapisano w piramidzie żywieniowej.
„Zjedz mięsko, ziemniaczki zostaw”
Popularne niegdyś powiedzenie nie ma za wiele wspólnego z aktualnymi zaleceniami dietetyków. Warzywa i owoce stanowią zaraz po ruchu podstawę piramidy żywieniowej. Co oznacza, że powinniśmy je spożywać każdego dnia i to nie jednorazowo, a w co najmniej pięciu porcjach.
Na drugim miejscu uplasowały się zboża, które są głównym źródłem energii. Zboża mają szczególne znaczenie w diecie dzieci. To one dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych takich jak: węglowodany, błonnik, witaminy i minerały. Dlatego warto, by pojawiały się w większości posiłków. Najlepszy wpływ na organizm będą miały produkty pełnoziarniste.
Ostatnim poziomem piramidy żywienia, z którego produkty powinny być spożywane każdego dnia jest nabiał. Mleko, jogurty, kefiry, maślanki i sery stanowią źródło dobrze przyswajalnego wapnia, niezbędnego do budowy zdrowych kości i zębów.
Tworząc domowe menu nie można pominąć: ryb, jaj, chudego mięsa, tłuszczy, orzechów i warzyw strączkowych. Te produkty powinny gościć na talerzach kilka razy w tygodniu. Zawarte w nich białko jest szczególnie ważne dla rosnących organizmów. A pozostałe składniki mineralne uzupełniają powstające w młodych ciałach niedobory.
Ograniczanie zbóż to zły pomysł
Przeciwieństwem zbilansowanej diety są niezwykle popularne diety eliminacyjne, dzięki którym osiąga się szybko zamierzony efekt. O ile dorośli mogą pozwolić sobie na czasową rezygnację z wybranej grupy produktów, dla dzieci i młodzieży może okazać się to szkodliwe.
W większości przypadków jako pierwsze zostają ograniczone węglowodany, przez co organizm otrzymuje za mało energii. Skutkiem czego mogą być: problemy z koncentracją, spowolnienie tempa wzrostu, a nawet problemy hormonalne.
Dlatego jeśli młody człowiek nie cierpi na alergie pokarmowe i potrzeba eliminacji nie wynika z zaleceń lekarza, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie pilnowanie zbilansowanego menu i zachęcanie do aktywności fizycznej.
Produkty zbożowe to nie tylko chleb
Wiele osób błędnie utożsamia produkty zbożowe z chlebem i przygotowywanymi na jego bazie kanapkami. Tymczasem gama produktów należących do tej kategorii jest bardzo szeroka. Należą do nich poza wspomnianym pieczywem: makarony, kasze, ryże, płatki np. owsiane, żytnie czy jęczmienne. Wprowadzenie ich do codzienne menu może początkowo stanowić wyzwanie, ale z pewnością nie spowoduje ograniczenia spożywanych dań i nie doprowadzi do monotonii w kuchni. Nawet niejadki znajdą wśród nich coś dla siebie. Na przykład płatki owsiane zamiast tradycyjnej formy mogą przybrać postać zdrowych czekoladowych babeczek lub orzechowych ciastek. Wszystkie produkty zbożowe są bogate w węglowodany złożone, czyli takie, które pomagają stabilizować poziom cukru we krwi. Dzięki czemu dłużej utrzymuje się uczucie sytości. Dodatkowo zawarty w produktach zbożowych błonnik wspomaga pracę układu trawiennego, szczególnie jelit a także pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Materiał sfinansowano z Funduszu Promocji Zbóż i Produktów Zbożowych